تأثیر انقلاب اسلامی بر گسترش گفت‌وگوهای بینادینی

سید عبدالمجید میردامادی در نشست تخصصی «پیشینه گفت‌وگوهای بینادینی؛ از انقلاب اسلامی تاکنون» گفت: موضوع گفت‌وگوهای بینادینی پیش از انقلاب اسلامی آنطور که باید و شاید مورد توجه نبود، اما از آغاز انقلاب شکل سازند‌ه‌ای به خود گرفت و در قالب تعاملات بین‌المللی بروز و ظهور جدی پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری صدای تاریخ به نقل از  روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست تخصصی «پیشینه گفت‌وگوهای بینادینی؛ از انقلاب اسلامی تاکنون» با حضور و سخنرانی سید عبدالمجید میردامادی، پژوهشگر و از رؤسای پیشین مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ­‌ها در محل این مرکز برگزار شد.

در ابتدای این نشست، محمدصادق امینی، کارشناس مطالعات و برنامه ریزی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دبیر این نشست علمی اظهار داشت: در این سلسله نشست‌ها با شناخت کیفی و نگاه کتاب شناسی به دنبال معرفی کتاب‌های تخصصی در زمینه گفت‌وگوهای دینی هستیم.

وی مطرح کرد: در نشست امروز در نظر داریم تاریخچه و سرگذشت گفت‌وگوهای بینادینی از آغاز انقلاب اسلامی ایران را مورد بررسی قرار دهیم.

تعامل و همکاری دینی بین اقوام و پیروان ادیان

میردامادی در سخنانی، ضمن تشکر از مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها برای برگزاری نشست «پیشینه گفت‌وگوهای بینادینی؛ از انقلاب اسلامی تاکنون»، گفت: برگزاری گفت‌وگوهای دینی میان اسلام با سایر ادیان و همچنین، معرفی اسلام ناب محمدی(ص) به جهانیان توانسته گام مهمی در راه حفظ صلح بردارد.

این پژوهشگر افزود: این گفت‌وگوها بین اندیشمندان دینی و نقش آفرینی آنها در ساختارهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با تأکید بر لزوم تعامل و همکاری دینی بین اقوام و پیروان ادیان اظهار داشت: بخش عمده‌ای از تعامل و همکاری دینی بین اقوام و پیروان ادیان مختلف در گرو گفت‌وگوهای بینادینی است که علاوه بر احترام به حقوق آن‌ها، نگرش‌های موجود را بررسی کرده و با ایجاد شیوه‌ای جدید، صلح و دوستی را بر روابط میان مذاهب حاکم می‌کند.

میردامادی به پیشینه گفت‌وگوهای بینادینی در جمهوری اسلامی ایران اشاره و تصریح کرد: موضوع گفت‌وگوهای بینادینی پیش از انقلاب اسلامی آنطور که باید و شاید مورد توجه نبود، اما از آغاز انقلاب شکل سازند‌ه‌ای به خود گرفت و به منظور گسترش صلح و پرهیز از خشونت در جهان در قالب بسیاری از برنامه‌ها و تعاملات بین‌المللی بروز و ظهور جدی پیدا کرد.

وی ادامه داد: از این رو، تبیین و بررسی آراء و دیدگاه‌های گوناگون میان عالمان و اندیشمندان دینی در ایران با سایر ادیان رونق ‌گرفت که نخستین دور گفت‌وگوهای دینی به سال ۱۳۷۳ بین اسلام و مسیحیت کلیسای کاتولیک واتیکان برمی‌گردد.

فرهنگ نقطه قوت ایران در جهان امروز

رایزن فرهنگی سابق ایران در سوئد افزود: فرهنگ نقطه قوت ایران در جهان امروز است و از لحاظ فرهنگ و تمدن چند هزارساله قابل قیاس با سایر کشورها نیستیم.

وی تأکید کرد: آثار دینی مختلفی بعد از اسلام و قبل از اسلام در ایران وجود دارد که نیازمند مطالعه بیشتری در این زمینه هستیم و پیشنهاد می‌شود گروه مطالعاتی برای تحقق این مهم تشکیل شود.

میردامادی با اشاره به رویکرد نظام مند دین در جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد: یکی از ویژگی‌های فرهنگی ایران این است که در تمام گفت‌وگوهای بین مقامات ایرانی و شخصیت‌های مختلف جهان، بحث دین دیده می‌شود.

این پژوهشگر تأکید کرد: ظرفیت‌های اسلام در دنیا بی‌نظیر است و حتی برخی از مسیحیان معتقدند که بزرگان و دانشمندان مسلمان نظرات جالب و تأمل برانگیزی در رابطه با دین، صلح و مدارا در جهان دارند.

وی خاطرنشان کرد: ما اگر به دنبال نگاه جدیدی در عرصه گفت‌وگوهای دینی هستیم باید نسبت به کارهای اولیه این مرکز، یک بازخوانی داشته باشیم که نتیجه آن چه بوده و چه تأثیری در جامعه بین‌الملل داشته است.

تدوین نظام‌نامه موضوعی گفت‌وگوی ادیان

علی‌اکبر ضیایی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در سخنان خود، از تدوین نظام‌نامه موضوعی گفت‌وگوی ادیان توسط گروه‌های مختلف این مرکز و چاپ فصلنامه خبر داد و بر تداوم این نشست‌ها و همکاری‌ها برای رسیدن به دستاوردهای مشترک در هفته‌های پیش رو و آیندهای نزدیک تأکید کرد.

در پایان این نشست، موضوعاتی نظیر همزیستی ادیان در کشورهای محتلف جهان، حقوق بشر، گفت‌وگوی دینی در عرصه بین‌الملل بررسی و تبادل نظر شد.

همچنین ببینید

رهبر انقلاب: تمام قدرت‌های دنیا در دفاع مقدس مقابل ما ایستادند

رهبرانقلاب در جمع طلایه‌داران، خانواده‌های شهدا، هنرمندان، نویسندگان و امدادگران و پیشکسوتان و فعالان دفاع …