بررسی «نقش پیامبر اکرم(ص) در ترویج صلح و همزیستی مسالمت آمیز بین ادیان» در زیمبابوه

«نقش پیامبر اکرم(ص) در ترویج صلح و همزیستی مسالمت آمیز بین ادیان» با حضور اندیشمندان مسلمان و مسیحی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با مشارکت دانشگاه زیمبابوه بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری صدای تاریخ به نقل از  روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سمینار مشترک بین مسلمانان و مسیحیان با موضوع «نقش پیامبر اکرم(ص) در ترویج صلح و همزیستی مسالمت آمیز بین ادیان» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه و با مشارکت دانشگاه زیمبابوه، برگزار شد.

شرکت کنندگان این سمینار (مسیحیان و مسلمانان) تأکید کردند که حضرت محمد(ص) منادی نجات بشریت و دین اسلام و پیشرو همزیستی مسالمت آمیز و صلح است

حمید بختیار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه در سخنانی، گفت: همه ادیان و پیامبران الهی مروج توحید و ناجیان بشریت و پیشگامان صلح و امنیت هستند.

وی افزود: صلح و امنیت تنها بر اساس همزیستی مسالمت آمیز در جامعه بشری تأمین می‌شود.

بختیار تأکید کرد: بر اساس آموزه‌های اسلامی، رابطه مسلمانان و پیروان سایر ادیان آسمانی باید بر اساس صلح، مدارا و احترام باشد، زیرا اسلام به پیروان خود اجازه نمی‌دهد پیروان سایر ادیان را مورد تعدی قرار دهند.

سخنران بعدی این سمینار، کودزای بیری، استاد دانشگاه زیمبابوه بود. وی اظهار داشت: گفت‌وگوی بین ادیان موجب ارتقای درک مشترک بین ادیان و مذاهب مختلف می‌شود.

وی بیان کرد: اسلام دین صلح‌آمیز است، اما متاسفانه توسط افراد متعصبی که دستور کارشان انعکاس طرز تفکر وحشیانه از اسلام است، در رسانه‌ها به تصویر کشیده می‌شود.

استاد دانشگاه زیمبابوه تصریح کرد: مسلمانان وظیفه دارند در اصلاح تصورات بدی که از سوی این افراد نسبت به اسلام روا داشته می‌شود، برای معرفی چهره واقعی اسلام تلاش کنند.

کشیش وایسون داچ، روحانی مسیحی و نماینده مذهب مسیحیت در سخنانی، گفت: مسلمانان و مسیحیان در زیمبابوه یکدیگر را به عنوان افراد با ایمان، مبتنی بر دین ابراهیمی می‌شناسند و همراه با صلح و دوستی در کنار هم زندگی می‌کنند.

وی اضافه کرد: رهبران مذهبی در زیمبابوه بسیار سخت تلاش کرده‌اند تا جامعه‌ای بر اساس مدارا و صلح ایجاد کنند. جامعه دینی که در آن پیروان همه ادیان به رسمیت شناخته می‌شود.

شیخ عبدالله ماکوئین جا که به نمایندگی از مسلمانان سخنرانی کرد، شرح واضحی از چگونگی پذیرش اسلام از سوی ادیان دیگر از روزهای اولیه اسلام ارائه داد.

وی خاطرنشان کرد که رفتار مثبت حضرت محمد(ص) با پیروان سایر ادیان، بذر رابطه خوبی را که امروزه بین مسیحیان و مسلمانان در زیمبابوه وجود دارد، کاشت.

در پایان این سمینار، شرکت کنندگان طی قطعنامه‌ای تصمیم گرفتند که به گفت‌وگو ادامه دهند تا منجر به پیشرفت صلح و مدارا و شناخت بیشتر ادیان از یکدیگر شود. همچنین، از رهبران مذهبی خواسته شد تا به طور کامل در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند تا به مسائل مبرم خشونت مبتنی بر جنسیت، محیط زیست و تغییرات آب و هوایی و … رسیدگی شود.

در بخشی دیگر این قطعنامه با قدردانی از تلاش‌های کشورهای دوست مانند جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد «صلح»، بر مشارکت آنان در چنین اهداف شایسته‌ای تأکید به عمل آمد.

همچنین، همه رهبران دینی مذاهب مسیحی و اسلامی در زیمبابوه از تلاش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه برای ارتقای روابط عالی بین مذاهب‌ موجود در این کشور، تمجید کردند

همچنین ببینید

شیخ الازهر: اولین عامل پدیده تروریسم، سیاست‌های سلطه جهانی و فلسفه‌های مادی‌گرایی است

✳️ شیخ الازهر: اولین عامل پدیده تروریسم، سیاست‌های سلطه جهانی و فلسفه‌های مادی‌گرایی است ◻️به …