رئیسی: مردم توطئه دشمن را ناکام گذاشتند؛ تحلیل رهبری از اتفاقات اخیر جامع و برای همگان قابل درک بود

رئیس‌جمهور گفت: رهبری معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در سخنرانی‌شان تحلیل جامعی نسبت به حوادث اخیر ارائه فرموده دلیل فتنه‌ها علیه کشور و انقلاب را مطرح کردند که برای همگان قابل درک بود.

به گزارش خبرگزاری صدای تاریخ به نقل از خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه رأی اعتماد به محمدمهدی زاهدی‌وفا گزینه پیشنهادی تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سخنانی ضمن تسلیت شهادت امام حسن عسکری(ع)، درباره حواث اخیر اظهار داشت: باید از خداوند متعال شاکر باشیم چرا که مردم بسیار بابصیرت و دشمن‌شناسی داریم که حقیقتاً جلوه دیگری از زمان‌شناسی خود را نشان دادند و دشمنان را در این فتنه ناکام گذاشتند. هدایت‌های امام و رهبری معظم انقلاب همیشه مورد توجه است و حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام موضع‌شان دشمن را ناکام گذاشت.

وی افزود: رهبری معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در سخنرانی‌شان تحلیل جامعی نسبت به حوادث اخیر ارائه فرموده دلیل فتنه‌ها علیه کشور و انقلاب را مطرح کردند که برای همگان قابل درک بود. ایشان درباره اینکه چرا آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ملت ما توطئه می‌کند و این بلواها را راه می‌اندازد، علت را پیشرفت کشور دانستند و فرمودند دشمن نمی‌خواهد کشور پیشرفت کند، حقیقتاً دلیل خشم دشمن از کشور و ملت ما این است که می‌بیند علی‌رغم تهدیدها و تحریم‌ها در حال پیشرفت هستیم؛ به تحریم‌ها و موانع بی‌توجهی می‌کند، بله، در جهت رفع تحریم‌ها تلاش می‌کند اما هم‌زمان برای خنثی‌سازی تحریم‌ها می‌کوشد.

رئیس‌جمهور گفت: دشمن رسماً گفته است فشار حداکثری مفتضحانه شکست خورده و تحریم‌ها بر ملت ایران کارساز نبوده است و اینها جای شکرگزاری دارد. در شرایطی که برخی ایالت‌های آمریکا و برخی کشورهای اروپا در شرایط قرمز به‌سر می‌برند، وضعیت ایران در مسئله کرونا به‌نحوی است که روزهایی را بدون فوتی گذراندیم و شرایط ابتلا در کشور متفاوت شده و به حداقل ممکن رسیده است.

رئیسی با اشاره به اقدامات دولت در واردات و ساخت واکسن، مدیریت مصارف آب و افتتاح طرح‌های آب‌رسانی از جمله پروژه غدیر در خوزستان و هم‌چنین پشت‌سر گذاشتن فصل گرم بدون قطعی برق، بیان کرد: در حوزه کشاورزی زمانی که کار دولت را شروع کردیم، با عدد ۵.۲ درصد منفی مواجه بودیم اما امروز کشاورزی سِیر مثبت خود را آغاز می‌کند، صنایع ما رشد ۵درصدی و ماشین‌آلات و تجهیزات نیز رشد ۶.۲درصدی دارند.

وی عنوان کرد: دشمن می‌بیند که در حال پیشرفت هستیم؛ بله، مشکل داریم ولی اراده‌ها برای حل مشکلات مصمم است و کار دنبال می‌شود. ماه اول آغازبه‌کار دولت درباره چگونگی پرداخت حقوق و دستمزدها بحث بود ولی تا امروز یک‌روز در این مسئله تأخیر رخ نداده است. نکته دیگر اینکه حدود ۱۱ سال رتبه‌بندی معلمان اجرا نمی‌شد که در این دولت عملیاتی شد.

رئیس‌جمهور گفت: در ماجرای یارانه‌ها و ارز ۴۲۰۰ تومان، برخی روش‌ها متفاوت بود ولی در اصل ماجرا اتفاق‌نظر وجود داشت؛ مردم در عادلانه‌سازی یارانه‌ها و اصلاح این مهم همراهی خوبی داشتند، این مقدمه راه اصلاحات اقتصادی است؛ بانک‌ها به‌جای اینکه پول‌شان به‌طرف فعالیت‌های اقتصادی غیرمولد برود، به‌سمت پروژه‌های بزرگ هدایت می‌شود. شرکت‌های اقتصادی منسجم شدند تا سرمایه‌گذاری‌های عظیم را انجام دهند.

رئیسی خاطرنشان کرد: عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای ما را به اقتصاد و زیرساخت‌های اقتصادی آسیا متصل کرده است و این همکاری در حال گسترش است. ارتباط ما با برخی کشورهای منطقه در یک سال اخیر حدود ۶ برابر افزایش داشته است؛ دشمن می‌خواست ما را منزوی کند ولی ما منزوی نمی‌شویم و تولید در کشور ارتقا می‌یابد.

وی در ادامه گفت: وحدت و انسجام ملی ضروری است و این خواست امام و رهبری معظم انقلاب است؛ دشمن با وحدت ما و کار و تلاشِ ما، ناامید می‌شود. هرکسی که تریبون و قلمی دارد مردم را امیدوار کند و این راهبرد جمهوری اسلامی است و هرکس به هر طریقی مردم را مأیوس کند در مسیر دشمن گام برمی‌دارد.

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه “با مجلس ارتباط خوبی داریم و این میزان را ارتقا می‌دهیم”، عنوان کرد: ان‌شاءالله برنامه هفتم توسعه تقدیم مجلس خواهد شد و بودجه سال ۱۴۰۲ را در زمان مقرر قانونی تقدیم خواهیم کرد؛ مجلس و دولت باید همکاری‌های بسیاری داشته باشند.

رئیسی عنوان کرد: همه در دولت و مجلس به این ضرورت اجتناب‌ناپذیر اعتقاد دارند که همکاری همه بخش‌ها در کشور می‌تواند ملت را امیدوار و دشمن را ناامید کند. ما مصمم هستیم که متن کارمان خدمت‌گزاری، گره‌گشایی از زندگی مردم و رسیدگی به همه مناطق باشد و درگیر حاشیه‌ها نشویم.

وی در ادامه درباره وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معرفی زاهدی‌وفا تصریح کرد: این وزارتخانه در جهت تحقق شعار دولت که «عدالت اجتماعی» است، بسیار مؤثر است و می‌تواند درباره اقشار مختلف مردم و کسانی که با آن ارتباط دارند، تأثیر داشته باشد. اگر واحدهای اقتصادی مانند شستا زیرمجموعه این وزارتخانه است، اساس کار این است که بازنشستگان و کارگران و اقشار مختلف جامعه بتوانند از عدالت بهره‌مند شوند.

رئیس‌جمهور گفت: در موضوع میدان‌دادن به تعاونی‌ها و برای اقتصادِ تعاونی گام‌های خوبی برداشته شده، نسبت به صندوق‌ها و صندوق بازنشستگی اقدامات خوبی انجام گرفته است و از عزیزان این وزارتخانه و از آقای دکتر عبدالملکی که در دوران مسئولیت‌شان زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم.

رئیسی خاطرنشان کرد: بنده نسبت به آقای زاهدی‌وفا و هم‌چنین سوابق ایشان شناخت داشتم؛ او در حوزه اقتصادی از صاحب‌نظران در کشور هستند و هم‌چنین تجربه خوبی در وزارت اقتصاد داشته و به‌عنوان معاون وزیر مشغول خدمت بوده‌اند و طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و پیوست عدالت آن در دوران ایشان مطرح شد. ایشان در سال ۱۳۹۰ با دستور مقام معظم رهبری با مجموعه الگوی پیشرفت اسلامی و ایرانی همکاری داشته و ایفای نقش کرده است.

وی ادامه داد: مدتی که او به‌عنوان سرپرست در این وزارتخانه مشغول بود، برخی گفتند “در این‌مدت چرا با مجلس تماسی نداشته‌است؟”، چون گزینه‌ نهایی دولت برای این وزارتخانه نبود، نمی‌خواست خود را در معرض قرار دهد تا این‌طور تلقی نشود که او گزینه دولت است و می‌خواست بر اساس ضوابط سازمانی رفتار کند.

رئیس‌جمهور گفت: بنده قبلاً هم در مجلس گفته‌ام و شرط بنده در انتخاب همکاران، استثناءناپذیر است و باید روحیه فسادستیزی، عدالت‌خواهی و حق‌خواهی، تحول‌خواهی داشته باشند. پاک‌دستی آقای زاهدی‌وفا و هر وزیری برای ما بسیار مهم است؛ مبارزه با ارتباطات ناسالم از شروط ماست و در بین راه هم برخی که از این شرط عدول کنند، برخورد می‌شود و برخی اقدامات اعلام نشده است.

رئیسی با اشاره به گزارش کمیسیون‌های تخصصی مجلس درباره زاهدی‌وفا، افزود: رئیس کمیسیون اصل نود گفت؛ “نسبت به سلوک شخصی ایشان بررسی کردیم و او را پاک‌دست یافتیم”. ایشان مسئله بازنشستگان را بی‌سرو‌صدا و با یک رفت و برگشت بین دولت و مجلس حل کرد. ممکن است افراد زیادی برای وزارتخانه‌ها به بنده معرفی شوند اما خودم در نهایت تصمیم می‌گیرم و تا زمانی که این شروط محرز نشود، اقدام نمی‌کنم.

وی در پایان بیان کرد: دشمن به‌دنبال کاهش سرمایه اجتماعی، ناامید کردن مردم، القای یأس و بزرگ‌نمایی ضعف‌هاست؛ ما منکر مشکلات نیستیم اما به‌تبعیت از مقتدای حکیم‌مان تلاش می‌کنیم با همکاری مشکلات مردم را کاهش دهیم و زندگی را برای ملت‌مان سهل و آسان کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت، مجلس و دستگاه قضایی و سایر نهادها به‌تبعیت از رهبری معظم انقلاب که صدای ایشان صدای ملت است، با شعار «ما می‌توانیم» معتقدیم در کشور امکان حل مشکلات و بازشدن گره‌ها با اعتماد به نفس و داشته‌های کشور و ملت وجود دارد.

رئیسی با بیان اینکه “علی‌رغم خواست دشمن، دل‌های ما به‌هم نزدیک است و کنار یکدیگر، مردم را روز به روز امیدوارتر و دشمن را روز به روز مأیوس‌تر خواهیم کرد”، تصریح کرد: پاسداری از خون شهیدان و خون مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی ایجاب می‌کند با کنارگذاشتن نگاه‌های شخصی و فردی و با وحدت و با رفع مشکلات مردم و مسائل معیشتی، رفع بیکاری و بسیار از مشاکِل، ملت را روز به روز به مجلس و دولت و نظام جمهوری اسلامی امیدوار و امیدوارتر خواهیم کرد.

همچنین ببینید

۲ اثر تاریخی شهر شاهنجرین با پیگیری قضایی ثبت ملی شد

همدان-رئیس دادگاه عمومی درگزین گفت: با پیگیری‌های این حوزه قضایی و همکاری میراث فرهنگی شهرستان‌های …